Ți s-a întâmplat să te îngrijoreze ceva și să construiești scenarii, doar ca să descoperi că acel ceva de care te temeai nu s-a întâmplat niciodată? Sau că scenariul pe care l-ai clădit cu mare atenție nu se potrivește?
Dacă vrei să nu te mai îngrijorezi atât de mult ai putea:
- Să trăiești mai mult în prezent și să te bucuri de tot ce îți oferă bun acest prezent;
- Să îți amintești de lucrurile pentru care ai motive să fii recunoscător în acest moment al vieții tale;
- Să ai mai multă încredere în capacitatea ta de a face față cu succes situațiilor, dificultăților, provocărilor vieții atunci când ele apar;
- Să te ții ocupat implicându-te în diverse activități, inclusiv prin care să oferi și altora din timpul și disponibilitatea ta fără a aștepta ceva în schimb;
- Să te gândești cât de probabil este ca acel ceva negativ chiar să se întâmple și o data ce ai stabilit un procent realist să mergi mai departe, cu acceptarea incertitudinii care există în viața fiecărui om.
Nu poți ști cu siguranță ce te așteaptă în viitor. Poți spera însă că lucruri bune ți se vor întâmpla de-a lungul vieții și că te vei descurca și dacă lucrurile nu vor merge mereu așa cum îți dorești.
Iar între timp nu uita să te bucuri de experiențele pozitive pe care ți le rezervă viața.