Nu este ușor să fii lider. Uneori asta înseamnă să iei decizii dificile și să fii dispus să faci față criticilor, nemulțumirilor și chiar unor acuze nedrepte. Ce poți face, totuși, astfel încât relația pe care o ai cu colegii din subordine să fie cât mai bună?
- În primul rând, trebuie să acorzi o atenție deosebită modului în care comunici cu aceștia. Nu îți fie teamă să le ceri feedback, cere clarificări dacă este cazul și acordă importanță îmbunătățirii deficiențelor semnale. Oferă și tu un feedback, în care să scoți în evidență aspectele pozitive iar dacă sunt și aspecte negative transmite-le într-un mod constructiv, cu respect pentru celălalt și opinia lui, referindu-te mai degrabă la o anume situație/problemă și nu la el ca persoană (Exemplu: “Pentru a finaliza un proiect trebuie să primesc informațiile necesare la timp și aș vrea să nu mai fiu nevoit să aștept.” în loc de “Întârzii mereu cu informațíile și nu pot finaliza proiectul din cauza ta”). Păstrează criticile pentru momentele de feedback privat.
- Poate fi dificil să delegi sarcini și să crezi că ceilalți se vor descurca bine și fără tine. Dar, dacă le vei acorda încredere colegilor din echipa nu doar că vor aprecia și te vor considera un lider bun dar îi vei stimula să lucreze mai bine. Este o tendință naturală ca atunci când încurajezi o persoană să se descurce singură, oferindu-i încrederea ta, această persoană să facă tot posibilul să nu te dezamăgească. Mai mult, îl vei impulsiona să își folosească resursele proprii și să se dezvolte și este posibil ca rezultatul final să fie chiar mai bun decât dacă ți-ar urma instrucțiunile.
- Nu îți fie teamă să oferi din experiența și cunoștințele tale pentru a ajuta o persoană despre care consideri că are potențial să crească și să se dezvolte profesional. Acest tip de relații nu afectează cu nimic competența și statutul tău profesional însă îți poate aduce satisfacții profesionale și personale pe care le vei valoriza. Nu este puțin lucru să știi că ai pus umărul la succesul profesional al cuiva și că acea persoană spune despre tine că ai fost mentorul lui și că a învățat multe de la tine.
- Un alt aspect important este să îți pese cu adevărat de angajații tăi. Asta nu înseamnă să fii prietenul lor. Presupune să fii dispus să îi asculți autentic atunci când au nevoie și să îți dorești să îi cunoști suficient pentru a înțelege ce îi motivează, care sunt obiectivele lor de viață (nu doar profesionale), visele lor, punctele forte și slabe, ce probleme și vulnerabilități au. Acordând importanță acestor aspecte îl ajuți atât pe angajatul tău cât și pe tine ca lider și implicit organizația din care faceți parte. Un angajat care se simte ascultat, încurajat și susținut în direcția care îl interesează va fi un angajat mulțumit și eficient.
A fi lider înseamnă și a-ți asuma decizii dificile precum și comunicarea lor
Faptul de a-i spune cuiva că nu și-a îndeplinit sarcinile la standardul agreat, că va fi concediat sau nu va primi promovarea așteptată, că un proiect important s-a anulat etc. sunt greu de gestionat mai ales atunci când îți pasă de angajații tăi.
Sunt totuși lucruri pe care uneori ești obligat să le faci dar nu uita că poți fii ferm și clar dar în același timp blând, empatic și susținător.
Încearcă să găsești modalități de a-ți ajuta angajații în astfel de momente, transmițându-le informațiile într-un mod cât mai neofensator, care să transmită că înțelegi cum se simt și îți pasă de disconfortul prin care trece, dacă este posibil oferă-le ajutor concret.