O parte dintre clienții care vin la terapie cu manifestări specifice anxietății știu de unde provine această stare: poate au o fobie anume (exemplu, de șerpi) sau le este teamă de o situație anume (exemplu, de a vorbi in public). Totuși, marea majoritate au o stare constantă de anxietate fără să știe cu adevărat despre ce este vorba. 

Prin urmare, este necesar și important ca foarte timpuriu în procesul terapeutic să fie identificați factorii declanșatori sau sursele de anxietate. Care sunt situațiile în care resimți, cel mai puternic, anxietatea? De asemenea, la ce te gândești și cum reacționezi în aceste situații? Cum îți afectează asta viața?

După ce ai discutat cu terapeutul despre propria anxietate, inclusiv cauzele și situațiile în care o experimentezi, ar fi util ca terapeutul să îți recomande materiale despre acest subiect (mulți clienți solicită chiar ei asta). 

Un aspect important este faptul că anxietatea produce un disconfort intens, care îi determină pe oameni să evite stimulii de care se tem. Creierul vede lucrurile în felul următor: „Când evit această situație mă simt mai bine. Cred că ar trebui să încerc să o evit și data viitoare”. În realitate, prin evitarea unei situații sau stimul se va crea un cerc vicios care va întreține sau chiar intensifica, de fapt, anxietatea. Aspect pe care este foarte important să îl înțelegi (și accepți, agreezi).

Tot în acest context, este important să afli ce simptome și reacții se întâlnesc, în mod obișnuit, în anxietate și ce anume îți este specific ție atunci când ești anxios. Cum te simți, din punct de vedere emoțional și fizic și ce anume faci (ce comportamente ai). Toate acestea te vor ajuta să devii mai conștient că ai o stare de anxietate și, în continuare, prin ce vei învăța în terapie să poți interveni pentru a te simți mai bine.

Psiholog clinician și psihoterapeut de orientare cognitiv – comportamentală, acreditat de Colegiul Psihologilor din România.