În cadrul primei întâlniri vom discuta despre obiectivele si așteptările tale, astfel încât să te cunosc mai bine și să pot planifica intervențiile adecvate din sesiunile următoare.

Pentru a obține o imagine cât mai bună a caracteristicilor și situațiilor de viață/dificultăților cu care te confrunți este posibil să aplicăm anumite teste psihologice standardizate.

 

În prima sesiune vom discuta despre:

  • Motivul care te-a adus la psihoterapie;
  • Aspecte care au legătură cu istoria ta (copilăria, educația, relațiile, familia, prietenii) dar și situația ta actuală de viață, cariera, interesele și hobby-urile tale;
  • Așteptările referitoare la rezultatele procesului terapeutic (ce anume te aștepți și dorești să obții venind la psiholog).

Întrebări posibile sunt:

  • Ce te-a adus la terapie?
  • Care sunt simptomele tale?
  • Ce simți că este în neregulă/dificil în diverse zone ale vieții tale?
  • Când ai observat că ceva nu este așa cum ți-ai dori și dacă ai făcut ceva pentru a te simți mai bine (inclusiv dacă ai apelat anterior la un psiholog/psihoterapeut)?
  • Care sunt modalitățile pe care le utilizezi în prezent pentru a face față dificultăților și simptomelor pe care le experimentezi?
  • Cine face parte din rețeaua ta de suport, cu cine relaționezi în prezent?
  • Alte întrebări despre trecut (dar și prezent) care ar putea avea legătură cu starea ta emoțională și fizică din prezent.

Împărtășirea unor detalii personale (poate unele mai puțin plăcute) cu cineva pe care îl întâlnești pentru prima dată poate fi dificilă pentru majoritatea oamenilor.

Deși a fi deschis și sincer cu psihologul este foarte important pentru a te simți mai bine nu ești obligat să dezvălui mai mult decât dorești, astfel încât să te simți confortabil.

Împărtășirea gândurilor, sentimentelor sau experiențelor dificile din trecutul tău te poate face să trăiești o serie de emoții, de la tristețe și furie la entuziasm și speranță.

Faptul de a te destainui poate fi dificil, totuși mulți clienți își exprimă ușurarea de a avea un mediu sigur unde primesc suport și pot vorbi deschis despre problemele lor.

 

Te incurajez:

Să fii deschis(ă)

Este important să fii deschis cu privire la problemele pe care le ai și să împărtășești ce simți. Totuși, este normal și în regulă să nu te simți confortabil să dezvălui la prima ședință anumite subiecte sau probleme pe care le consideri mai sensibile.

Să îți asumi un rol activ

Îți recomand să reflectezi și să îți organizezi, în avans, aspectele pe care consideri că este important să le atingi în prima ședință (și chiar ulterior, pe parcursul următoarelor ședințe).

Să pui întrebări, pentru a clarifica orice eventuală nelămurire

Nu trebuie să ai rețineri să pui întrebări de clarificare dacă sunt informații sau aspecte pe care nu le-ai înțeles (sau nu prea bine). Nu există întrebări corecte sau greșite și este normal să dorești să ai o imagine cât mai clară și mai amplă privind procesul terapeutic.

Programează-te la o ședință online

Sună-mă sau folosește formularul de mai jos pentru a te programa gratuit la o consultație online de 15 minute.

Îți voi confirma disponibilitatea în cel mai scurt timp posibil.

Încărcare...